Binalarda Enerji Kimlik Belgesi Dönemi


Yayın tarihi : Kategoriler : Haberler

Gayrimenkul sektöründe, 2 Mayıstan itibaren yeni bir başlık açılıyor. Alım satım ve kira işlemlerinin yapılabilmesi için de alınması zorunlu Enerji Kimlik Belgesi (EKB), yapıların elektrik ve su abonelikleri noktasında da yasal bir gereklilik olacak. Zorunluluğun, 2011’den önce ruhsat alınmış binalarda geçerli olacağı ‘Enerji Kimlik Belgesi’, ısı kullanımı, teknik altyapı ve yalıtım malzemesi kalitesi noktasında gösterge görevi üstlenecek.

Mevcut binalar için, 5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu uyarınca EKB çıkarılması için tanınan 10 yıllık süre 2 Mayıs 2017’de dolarken, yaygın kanaatin aksine, yalıtım ya da mantolama mecburiyeti söz konusu değil. Yapıların enerji verimlilik seviyesini ortaya koyacak olan uygulama, yapıların satış değerini ve tüketici tercihlerini etkileyeceği öngörülüyor.

Binanın enerji ihtiyacı ve enerji tüketim sınıflandırması, yalıtım özellikleri, ısıtma ve/veya soğutma sistemlerinin verimiyle ilgili bilgileri içeren, binanın enerji performansını gösteren bir belge olan EKB; binanın yeni sahibine, binanın enerji tüketimi hakkında yani, binanın elektrik ve doğalgaz faturalarının mertebesi hakkında bilgi verecek. 1 Ocak 2011 tarihinden önce ruhsatı alınan binalar için, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından “bina” kategorisinde yetkilendirilmiş ve bünyesinde EKB uzmanı bulunduran Enerji Verimliliği Danışmanlık Şirketleri (EVD) tarafından düzenlenecek. Bağımsız bölümler için değil, binanın tamamı için düzenlenecek EKB, beyaz eşyalardakine benzer şekilde binanın enerji performansını A’dan G’ye kadar sınıflandıracak. G’nin en kötü performansı göstereceği belgede A harfi de en iyi performansı gösterirken, ülkemizde TS 825 standardına uygun olarak ısı yalıtımı yapılan binalar genellikle C sınıfı çıkıyor. İnşa edilmekte olan binalarda ruhsat almanın koşulu, enerji performans sınıfının en az C olması gerekirken, mevcut binalar için binalarda da önemli bir tadilat söz konusu olmadıkça, enerji performansı zorunluluğu getirilmiyor.

Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği ile birlikte alım satımlarda tapu müdürlüklerinde Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) belgesi istenilmesi gibi, 2 Mayıs 2017’den sonra, EKB zorunluluğu da gelecek. Binanın yeni sahibi bu belgeye bakarak enerji maliyetlerini önceden görebilecek.

1 Ocak 2011’den öncesine ait ve bu yönetmelik kapsamına giren yaklaşık 7 milyon bina olduğu tespit edilirken, mevcut yapıların sadece % 5’inin EKB’si var.

Öte yandan; bina sahipleri ve yöneticilerinin, yetki konusunda dikkatli davranarak, Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğünün (YEGM) internet sitesinde (www.eie.gov.tr) yer alan kuruluşlardan EKB almaları gerekiyor.

Kaynak: Akşam

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aradığınız gayrimenkulü bulamadınız mı?

Bizi arayın. Aradığınız gayrimenkulü size kısa sürede bulalım. Merkez Karaman +90 338 212 22 27